Уроки інформатики
Оптимізація WinXP
Меню сайту

Форма входу

Пошук

Календар
«  Грудень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Друзі сайту

Анализ веб сайтов



Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Вітаю Вас, Гість · RSS 21.12.2024, 16:07

Оптимізація Windows XP

Шпалери та іконки

Загальновідомо, що Windows XP на шпалери для робочого столу та іконки, розташовані на робочому столі витрачає досить багато системної памяті. Особливо важким тягарем на систему лягає анімований робочий стіл. Напрошується досить простий висновок: найкращий робочий стіл - це чистий робочий стіл.

Отже, при використанні  Windows XP на машині з обмеженими ресурсами:

 -  не ставте шпалер;

 -  не тримайте на робочому столі зайві іконки.

Найефективніше - без ефектів

Завдяки модифікрованому зовнішньому вигляду й GNOME-подібній підтримці скінів Windows XP виглядає набагато краще від попередніх версій Windows. Але всі ці навороти уповільнють реакцію інтерфейсу на дії користувача. Для підтримки розумного балансу між ефектністю та ефективністю WinXP проводять автоналаштування користувацького інтерфейсу, для чого  запускається декілька тестів. В цей процес можна втрутитись і все зайве (на вашу думку) відключити:

- Основне налаштування  ресурсозатратності ОС на  графічний інтерфейс виконується у вікні Властивості системи (System Properties), на вкладці Додатково (Advanced). Натиснувши кнопку Параметри (Settings) у розділі Продуктивність (Performance), можна вибрати схему, яка забезпечить максимальну продуктивність системи, або максимальну якість зображення. В будь-яку схему шляхом встановлення (чи знімання) відміток в прапорцях ефектів ви самостійно  зможете  внести бажані корективи.

- Можна продовжити налаштування швидкодії перейшовши до вкладки Додатково (Advanced) у вікні Параметри швидкодії (Performance Options), де переконайтеся, що розподіл ресурсів процесора й пам’яті орієнтовано на оптимізацію роботи програм. Якщо компютер є сервером, потрібно вказати пріоритет фонових служб і кеша. Тут же вибирається розмір і місце розташування файлу підкачування. Але зазвичай ці параметри Windows XP прекрасно вибирає сам.

- Крім того деякі налаштування, які впливають на швидкодію в умовах обмежених ресурсів виконуються на вкладці Оформлення (Appearance) в діалоговому вікні "Властивості – Екран”. Параметри, доступ до яких відкривається кнопкою Ефекти (Effects), дозволяють настроїти переходи в меню, тіні nf шрифт, включаючи нову технологію поліпшення читаності шрифту - Microsoft ClearType. Відключення зазначених ефектів дозволить вам вивільнити певну кількість ресурсів.

Швидка зміна користувача

Така функція доступна в обох версіях Windows XP, якщо тільки компютер не входить у домен. Вона дозволяє користувачам компютера перемикатися з одного облікового запису на інший без завершення сеансу. Однак таке перемикання вимагає великої витрати оперативної пам’яті. Відключіть цю функцію, для цього зайдіть в Панель керування > Облікові записи користувачів (Control Panel > User Accounts), натисніть кнопку Перемикання користувачів і відключіть режим "Використовувати швидке перемикання користувачів”.

Автоматичне оновлення

Установлювати останні оновлення необхідно cвоєчасно. За замовчуванням XP робить це автоматично. Для цього у фоновому режимі запускається спеціальна невелика програма, що перевіряє оновлення, але це, знову ж таки, займає певну частину ресурсів. При роботі в умовах обмежених ресурсів бажано стежити за oновленнями самостійно, а функцію автоматичного оновлення відключити. Для цього скористайтесь відповідними налаштуваннями, які знайдете  на вкладці Автоматичне відновлення (Automatic Updates) у вікні Властивості системи (System Properties).

 Відновлення системних файлів

Відновлення системних файлів - корисна функція (якщо тільки компютер не використовується для дуже ресурсномістких завдань, таких як ігри). Краще її не відключати. Працює ця функція так: ПК періодично створює знімки важливих системних файлів (файлів реєстру, бази даних COM+, профілів користувачів і т.п.) і зберігає їх у якості "точки повернення”.  "Точки повернення” створюються автоматично службою Відновлення системи (System Restore) у певних ситуаціях - таких як установка нових додатків, oновлення Windows, установка непідписаного драйвера й т.п. Такі точки можна створювати й вручну через інтерфейс відновлення системи, що відкривається за допомогою команди Пуск > Програми > Стандартні > Службові > Відновлення системи (Start > Programs > Accessories > System Tools > System Restore).

Якщо який-небудь додаток "підвісить” комп’ютер або зіпсує важливі дані, ви зможете повернутися до стану, збереженому в певній "Точці повернення”. В основі функції відновлення системних файлів лежить фонова служба, що сама по собі мінімально позначається на швидкодії, але зроблені нею "знімки займають місце на диску. Якщо дисковий простір вашої машини замалий, Ви можете вручну обмежити обсяг дискового простору для даної служби або навіть повністю відключити цю службу для всіх дисків.

Для того щоб відключити відновлення системних файлів, викличте діалогове вікно "Властивості – система перейдіть на вкладку "Відновлення системи, де й знайдете необхідні засоби для відключення служби.

Дефрагментація

DOS і версії Windows, zrs не входять у сімейство NT, мало піклуються про оптимізацію файлової системи. Це приводить до утворення "дiр у різних місцях дискового простору при установці й видаленні програм. У результаті вільні ділянки, замість того щоб утворити один суцільний блок, розкидані по всьому диску. При заповненні вільного простору файли теж виявляються розкиданими по декількох секторах, а це сильно знижує продуктивність - при звертанні до файлу доводиться читати не одну послідовну ділянку диска, а декiлька, так й ще розташованих довільно. У Windows NT використовується файлова система NTFS (але ОС прекрасно працює і на FAT32), де вжиті особливі заходи для збереження цілісності дискового простору. Але й вони не виключають фрагментації. Тому необхідно дефрагментувати жорсткий диск.

Регулярність цієї процедури залежить від характеру вашої діяльності на комп'ютері. Якщо ви часто встановлюєте й видаляєте програми або постійно створюєте, переміщаєте або видаляєте файли, то рекомендується виконувати дефрагментацію раз у тиждень. Якщо ж ви тривалий час використовуєте одні і ті ж самі додатки, не дуже часто переміщаючи при цьому файли, то проміжок між дефрагментаціями можна збільшити до одного місяця.

Якщо ж диск дефрагментувати досить часто, то ви просто зиожете не побачити після чергової дефрагментації відчутного приросту в продуктивності. Це цілком нормально. І, навпаки - якщо приріст помітний, це значить, що дефрагментацію потрібно поводити частіше.

Видалення прихованих компонентів

На відміну від Windows 9*/NT, при установці Windows XP не можна вибирати необхідні компоненти, багато компонентів неможна видалити і з уже встановленої системи звичним шляхом – із списку компонент  Windows, до якого ми можемо отримати доступ з діалогового вікна "Вcтановлення та видалення програм”.  Для рішення цієї проблеми відкриваємо системну папку %SystemRoot%Inf, знаходимо в ній файл sysoc.inf і видаляємо у всіх рядках слово HIDE. Головне при цьому - зберегти формат файлу. Тобто варто видаляти тільки HIDE, залишаючи коми до й після цього слова.

Наприклад, якщо вихідний рядок виглядав так:

msmsgs=msgrocm.dll,OcEntry,msmsgs.inf,hide,7

то після редагування  повинне вийти наступне: 

msmsgs=msgrocm.dll,OcEntry,msmsgs.inf,,7

Зберігши файл sysoc.inf, ми побачимо в списку Додати/Видалити компоненти Windows  значно довший список, анiж той, що був там до редагування файлу sysoc.inf

Зайві служби

Для прискорення роботи системи можна відключити непотрібні системні служби.

Для початку роботи із службами пройдіть шлях Пуск -> Настройка -> Панель управління -> Адміністрування -> Служби, або запустіть з командного рядка services.msc. Ви побачите весь список служб, присутніх в системі. З них активними на цей момент є лише ті, у яких в полі "Стан стоїть значення "Працює. Для того, щоб поміняти тип запуску необхідно клацнути подвійним щигликом по вибраній службі і на вкладці "Загальні знайти поле "Тип запуску, в якому і можна буде вибрати бажаний режим.

Варіантів всього три: авто - служби автоматично запускаються при запуску системи, вручну – завантажується системою в міру необхідності, але перед цим необхідно дати дозвіл на використання (запустити вручну), відключено - службу не можна запустити ні автоматично, ні вручну.

Більшість системних служб взаємозалежні, тому будьте готові до того, що після відключення Вами однієї із служб інші служби, які залежать від відключеної, не зможуть бути запущені системою. А це може призвести до небажаних наслідків. Тому дотримуйтеся обережності при зміні стандартних налаштувань. Найкраще, якщо перед експериментом Ви зробите резервну копію розділу реєстру, який відповідальний за запуск системних служб - [HKEY_LOCAL_MACHINE\ SYSTEM\ CurrentControlSet\ Serviсes]. У випадку, якщо щось піде не так – використавши копію відновите цей розділ до попереднього стану.

Автоматичне оновлення (Automatic Updates). Оновлювати систему можна й вручну, особливо якщо немає постійного зєднання з інтернетом. Не забудьте тільки скасувати автоматичне оновлення на однойменній вкладці властивостей системи.

Оглядач мережі (Computer Browser). Займається оновленням списку компютерів у мережі. При відсутності мережі не потрібний.

Служба шифрування (Cryptographic Service). Служба безпечного обміну ключами й шифруваннями передачi даних у локальній мережі. Якщо локальної мережі немає, то цю службу можна відключити, якщо ж мережа є - вирішуйте самі...

DHCP клієнт (DHCP client). Займається автоматичним розподілом IP-адрес. Якщо мережі немає (чи локальної, чи інтернету, навіть через модем), то ця служба не потрібна.

Журнал подій (Event Log). Веде журнал системних і програмних подій, а також подій системи безпеки. Якщо питання безпеки вас не хвилюють, то цю функцію можна відключити.

Служба повідомлень (Messenger). Відповідає за прийом і відправлення повідомлень адміністратора. При відсутності мережі (і адміністратора) абсолютно непотрiбна.

Мережні з’єднання (Network Connections). Керування всіма мережними з’єднаннями. Якщо мережі немає (у тому числі й підключення до інтернету), то ця служба не потрібна.

Спулер друку (Print Spooler). Не потрібний, якщо немає принтера.

Portable media serial number. Відповідає за одержання серійного номера переносного музичного пристрою, що підключається до компютера.

Protected Storage. Відповідає за захист важливих даних, у тому числі ключів користувачів; забороняє неавторизований доступ. Якщо мережі немає (у тому числі й інтернету), або якщо вас не хвилюють питання безпеки, то цю службу теж можна відключити.

Remote Registry Service. Функція віддаленного керування реєстром. Потрібна тільки адміністраторам мережі.

System Event Notification. Відслідковує системні події. Якщо все вже налаштовано i нормально працює, можна відключити.

SSDP Discovery. Забезпечує роботу зовнішніх пристроїв, що підтримують UPn (універсальна система Plug&Play, що, по задуму, повинна зв’язувати комп’ютер із всілякою побутовою технікою, на кшталт пилососа або холодильника).

Планувальник завдань (Task Scheduler). Забезпечує запуск додатків у заданий час. Якщо ця функція не використовується, її можна відключити.

Telephony. Взаємодія з модемом. Немає модему - відключаємо.

Telnet. Забезпечує зєднання та роботу через протокол telnet. Якщо ви не знаєте й не хочете знати, що це таке, цю службу можете відключати.

Uninterruptible power supply. Управляє роботою безперебійних джерел живлення (UPS). Якщо UPS зі зворотним зв'язком немає, то службу можна відключити.

Terminal Service. Служить для віддаленного керування компютером через мережу. Домашньому користувачеві ця функція, взагалі ні до чого.

Windows time. Синхронізує час на локальній машині й сервері; якщо немає time-сервера, то служба не потрібна.

Wireless zero configuration. Служба автоматичного настроювання бездротових мереж стандарту 803.11 і 803.11b.

Варто зазначити, що наведений список – це аж ніяк не істина в останній інстанції. Необхідність тієї або іншої системної служби визначається тими завданнями, які виконуються на даному комп’ютері. Кожен мусить вирішувати сам, що можна відключати, а що ні. Головне не перебільшити - адже наслідки необдуманих дій можуть бути абсолютно непередбаченими.


Copyright Автор © 2024
Створити безкоштовний сайт на uCoz